Zakaj k športnemu psihologu?
Športniki, trenerji in športni delavci se vse bolj zavedajo pomena psihološke pripravljenosti na tekmovanja. Razlike med vrhunskimi športniki so vsako leto manjše, treningi postajo zaradi poznavanja fiziologije telesa vse bolj optimizirani, športniki imajo vedno boljše pogoje za delovanje in razvijanje potenciala in talenta. Ravno zaradi te izenačenosti in vedno boljših pogojev treniranja je psihološka priprava tista, ki odloča o tem, kako dobro bo posameznik sposoben na tekmi prikazati svoje najboljše sposobnosti. To je prvi in hkrati preventivni razlog zakaj k športnem psihologu. Na drugi strani pa lahko k športnem psihologu pridejo tudi športniki, ki imajo težave pred tekmami in nastopi na tekmah in so sposobni na treningu odličnega nastopa, na tekmi pa ga ne zmorejo prikazati (tako imenovani “trening igralci”). Pri športnem psihologu se oglasijo športniki tudi iz mnogih drugih razlogov, težav, rehabilitacije po poškodbi…itd.
Cilji sodelovanja s športnim psihologom
Primarni cilj sodelovanja s psihologom je zagotovo pomoč pri športnikovi realizaciji dosežkov s treninga na tekmovanju. Optimalni cilj je. povečanje zanesljivosti optimalnega nastopa, kar naj bi dosegli sistematično in ne zgolj naključno. Športnikov nastop je namreč posledica niza faktorjev, ki izvirajo tako iz okolja kot iz športnika samega. Prav nastop na tekmovanju je rezultat oz. cilj vsega športnega udejstvovanja. Sam nastop ne sme biti odvisen od naključnega počutja športnika, pač pa je potrebno najti vzvode, s katerimi sistematično vplivamo in povzročimo nastanek tistih tekmovalnih stanj, ki povzročijo športnikov čim boljši nastop.
Naš cilj je, da športniku pomagamo spoznati samega sebe, najti njegove notranje rezerve, se jih naučiti koristiti ter slednje v nastopu tudi realizirati. Športniku pomagamo osebnostno rasti in dozoreti, prav to pa je tisto, česar si odrasli športniki tudi najbolj želijo. Kaj lahko stori športni psiholog?
V odnosu psiholog- športnik je športnikova vloga aktivna, učinek pa posledica predvsem športnikovega, ne pa psihologovega dela. V okviru splošne psihične priprave poskušamo športnika naučiti razvijati samoregulacijske sposobnosti, načine samoobvladovanja in samokontrole, dvigovati poskušamo njegovo samozavest in vzpodbujati pozitivno mišljenje.
Športni psiholog svetuje in usmerja športnika ter ga z najrazličnejšimi psihološkimi tehnikami, uči boljše mentalne stabilnosti in nadzorovanja predtekmovalnih stanj. Funkcija psihologa je, da športnika ustrezno, z ustreznimi tehnikami čim bolj optimalno pripravi na tekmo, ga nauči uspešne uporabe tehnik, katere mora sam tekmovalec v danem trenutku primerno uporabiti, tako kot tudi svoje tehnično in taktično znanje. Psihična priprava, ki sledi analizi predtekmovalnega vedenja in analizi športnikovih značilnosti je vedno individualno zasnovana in zato preprosti prenosi spoznanj iz teorije v prakso pogosto niso učinkoviti. Športni psiholog in športnik morata skupaj skozi konstanto delo priti do nekaterih zaključkov in spoznanj, kako zasnovati čim bolj optimalno individualno psihično pripravo. |
"Moj mentalni trening je zelo kompleksen in mi omogoča, da verjamem vase. Kontrolirati misli je veliko težje kot kontrolirati telo." Delo s športniki poteka na več nivojih:
Delo športnega psihologa je lahko:
|