IZBIRA IN SELEKCIJA KADROV1. korak: Analiza delovnega mesta
Analiza delovnega mesta nam pomaga pri odgovoru na vprašan je, kaj dejansko iščemo. Pogosto si pri izbiri kadrov pozabimo odgovoriti na vprašanje in začnemo kar z iskanjem kadrov. Analiza delovnega mesta je prva stopnja pri selekciji in izbiri kadra. Natančno je potrebno definirati potrebe delovnega mesta, sposobnosti in znanja, ki jih bo posameznik potreboval za uspešno opravljanje svojega dela.
Z analizo delovnega mesta pridobimo ključne podatke o delu: kaj je namen dela, kakšne so delovne naloge in delovni procesi, kakšna znanja in sposobnosti so zahtevana za določeno delovno mesto, kakšno je delo, kako se vključuje v celoten sistem in ne nazadnje kakšen naj bo posameznik tudi v določenih psiholoških karakteristikah, da bo čim bolj učinkovito lahko upravljal svoje delo. 2. korak: Pregled življenjepisov
Vsak prijavljen kandidat ob prijavi odda tudi svoj življenjepis. Pregledovanje vseh življenjepisov in izločanje primernih kandidatov zna biti precej stresno. Pomagamo vam pri pregledu življenjepisov in glede na izpolnjene osnovne pogoje vam pomagamo izbrati življenjepise za katerimi se zna skrivati želen kader. Na podlagi izbranih življenjepisov nato kandidate povabimo na razgovor.
3. korak: Razgovor s kandidati
Na razgovoru s kandidati, lahko individualno ali skupinsko pridobimo odgovore na standardna vprašanja, ki jih na podlagi življenjepisa nismo moglo dobiti. Prav tako razgovori omogočajo prvi osebni stik s kandidati, zato je dobro da upoštevamo tudi subjektivne napake, ki jih ljudje kot ocenjevalci radi, nezavedno delamo, saj želimo pridobiti čim več objektivno podatkov o kandidatu. Na razgovoru ugotovimo kakšna so pričakovanja kandidata in kakšne so njegove vrednote, ki jih lahko primerjamo z vrednotami podjetja.
4. korak: Psihološko testiranje
Namen psihološkega testiranja je ugotoviti skladnost kandidatovih lastnosti, sposobnosti in potencialov z zahtevami delovnega mesta ter dopolniti informacije in vtis, ki ga dobi delodajalec na zaposlitvenem razgovoru.
Psihološko testiranje zajema:
Psihološka testiranja izberemo skupaj z naročnikom, glede na lastnosti, ki so za določeno delovno mesto pomembna. Možno je tudi psihološko testiranje posamezne psihološke lastnosti ali več kombiniranih. 5. korak: Selekcijski intervju
Selekcijski intervju je zadnji v vrsti, z najožje izbranimi kandidati, ki jih na selekcijski intervju povabimo glede na rezultate psiholoških testiranj, razgovora in življenjepisa. Selekcijski intervju je bolj poglobljen, tako da pridobimo do kandidata kar največ informacij. V selekcijskem intervjuju preverjamo posameznikove kompetence, znanja in sposobnosti, ki so ključne za delovno mesto. Prav tako pa preverjamo psihološke lastnosti, ki so pomembne za razpisano delovno mesto (soočanje s stresom, reševanje konfliktov, potreba po moči, komunikacija, simpatičnost...). Na podlagi selekcijskega intervjuja kot zadnjega nato izdelamo ekspertno mnenje, kateri od udeležencev so najbolj primerni glede na razpisano delovno mesto. Zadnji izbor lahko tudi predebatiramo z naročnikom, ki pa se seveda na koncu sam odloči, koga od predlaganih bo zaposlil.
|
Izvedemo lahko celostno selekcijo kadrov, vključno z:
Na osnovi pridobljenih podatkov vam pripravimo strokovna mnenja o ustreznosti kandidatov in možnostih razvoja osebnostnega potenciala za delo na določenem delovnem področju.
|